ISC SCHOOLS CHAMPIONSHIPS FIRFELY 2015

ITCHENOR SAILING CLUB

Results are provisional as of 19:45 on June 24, 2015

Overall

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 49, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Club HelmName CrewName SailNo R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st 34 Sevenoaks School Edward Haynes Issy Gordon 13 4.0 2.0 1.0 2.0 1.0 (50.0 OCS) 2.0 62.0 12.0
2nd 30 RGS Guildford Patrick Croghan James Dickinson 147 (5.0) 5.0 2.0 1.0 3.0 2.0 4.0 22.0 17.0
3rd 12 Magdalen College School Owen Hallett Primrose Baxter 181 2.0 1.0 3.0 7.0 (8.0) 4.0 1.0 26.0 18.0
4th 47 Wellington College Nestor Cano Luli Shaw 23 1.0 4.0 6.0 (11.0) 7.0 1.0 8.0 38.0 27.0
5th 41 Tonbridge School Dan Discombe John Jones 48 11.0 6.0 4.0 8.0 2.0 6.0 (34.0) 71.0 37.0
6th 50 Winchester College Miles Jones TX Finney 666 6.0 3.0 (50.0 OCS) 3.0 10.0 10.0 7.0 89.0 39.0
7th 32 Ryde School Dan Ashworth James Oxenham 19 10.0 7.0 (50.0 OCS) 6.0 5.0 7.0 6.0 91.0 41.0
8th 40 Tonbridge School Dom Lewis Oscar Wright 38 3.0 9.0 5.0 10.0 4.0 11.0 (12.0) 54.0 42.0
9th 35 Sevenoaks School Alice Kidd Remi Pfister 14 18.0 8.0 8.0 (23.0) 17.0 5.0 9.0 88.0 65.0
10th 14 Magdalen College School Tom Elder Tom Daggitt 17 12.0 13.0 12.0 (20.0) 18.0 12.0 3.0 90.0 70.0
11th 37 Sevenoaks School George Haynes Tancredi Pucci 116 7.0 14.0 7.0 5.0 14.0 (28.0) 25.0 100.0 72.0
12th 17 Magdalen College School Alex Bibby Henry Chesson 141 (23.0) 15.0 9.0 14.0 9.0 9.0 16.0 95.0 72.0
13th 49 Winchester College Michael Smith Tiger Tellwright 333 14.0 21.0 11.0 9.0 13.0 (26.0) 5.0 99.0 73.0
14th 36 Sevenoaks School Hamish Oliver James Rudd Jones 115 8.0 10.0 20.0 19.0 6.0 (23.0) 15.0 101.0 78.0
15th 29 RGS Guildford Nick Forbes Max Dobinson 32 (25.0) 17.0 24.0 4.0 22.0 3.0 13.0 108.0 83.0
16th 9 Kingham Hill School Harry Barker Cameron Sweeny RAD1 9.0 19.0 17.0 (50.0 DNF) 12.0 15.0 19.0 141.0 91.0
17th 43 Tonbridge School Marcus Parkes Matthew Neicho 18 16.0 26.0 13.0 16.0 11.0 13.0 (31.0) 126.0 95.0
18th 3 Clifton College Charlie Hailiwell Alex Fitzgerald 4 26.0 20.0 16.0 25.0 (31.0) 8.0 11.0 137.0 106.0
19th 8 James Allen Julia Mellers Katherine Gray 22 22.0 12.0 14.0 22.0 20.0 16.0 (28.0) 134.0 106.0
20th 48 Wellington College Teresa Franz Georgie Huckle 1 17.0 11.0 21.0 13.0 (27.0) 25.0 24.0 138.0 111.0
21st 13 Magdalen College School Gabriel Ing James Tomlinson 16 27.0 16.0 15.0 26.0 15.0 (35.0) 14.0 148.0 113.0
22nd 21 Milfields School Scarlett Manzoni Emma Stevens 88 (28.0) 18.0 25.0 18.0 16.0 20.0 20.0 145.0 117.0
23rd 28 RGS Guildford Oliver Perkins Mark Thornton 6 (31.0) 25.0 10.0 27.0 28.0 21.0 10.0 152.0 121.0
24th 16 Magdalen College School Adam Rathmell Tom Van Oss 151 (34.0) 24.0 18.0 28.0 25.0 14.0 18.0 161.0 127.0
25th 25 Oundle School Harry Curtis Juliet Hodgson 73 21.0 28.0 (29.0) 15.0 26.0 17.0 21.0 157.0 128.0
26th 24 Oundle School Hugh Tomkins Alex Barker 72 13.0 30.0 (50.0 OCS) 12.0 24.0 33.0 22.0 184.0 134.0
27th 15 Magdalen College School Ranulf Lewis-Flanagan Nathan Jenkins 131 15.0 32.0 (42.0) 17.0 23.0 32.0 17.0 178.0 136.0
28th 33 Ryde School Ben Symons Lube Margham 20 19.0 22.0 26.0 21.0 19.0 29.0 (32.0) 168.0 136.0
29th 7 James Allen Lucy Mellers Izzy Lewis 21 (50.0 DNF) 27.0 19.0 33.0 21.0 19.0 26.0 195.0 145.0
30th 4 Clifton College Will Elias Barney Pite 36 32.0 29.0 23.0 (36.0) 30.0 18.0 23.0 191.0 155.0
31st 1 Clifton College James Down Rob Kenyon 5 29.0 23.0 22.0 29.0 29.0 (34.0) 29.0 195.0 161.0
32nd 2 Clifton College Callum Farnden Jacki Brown 31 (33.0) 33.0 27.0 24.0 32.0 30.0 33.0 212.0 179.0
33rd 18 Magdalen College School Nick NG George Potter MCS5 (50.0 DNF) 36.0 28.0 32.0 33.0 27.0 30.0 236.0 186.0
34th 44 Tonbridge School Max Alymer William Scott 58 30.0 34.0 (35.0) 31.0 34.0 24.0 35.0 223.0 188.0
35th 46 Tutor Hall School Fenella Redding Tillly Daly 1698 37.0 (39.0) 36.0 30.0 35.0 38.0 27.0 242.0 203.0
36th 5 Dulwich College Ben Taffs Jasper Freeman 231 24.0 37.0 38.0 34.0 37.0 37.0 (41.0) 248.0 207.0
37th 6 Dulwich College Francis Treherne Pollock Charlie Dee 24 39.0 35.0 31.0 35.0 39.0 31.0 (42.0) 252.0 210.0
38th 31 RGS Guildford Max Male Bryn Bennet 15 20.0 38.0 32.0 (50.0 DNF) 50.0 DNC 22.0 50.0 DNC 262.0 212.0
39th 22 Milfields School Charlie Mullins Octavia Greig 99 36.0 31.0 33.0 (40.0) 36.0 40.0 40.0 256.0 216.0
40th 20 Merchant Taylors School James Lehmann Joshua Goldman 3 Black (50.0 DNF) 40.0 30.0 37.0 40.0 36.0 37.0 270.0 220.0
41st 11 Kings School Canterbury Timu Radzhapou Archie Boyle 12 35.0 (42.0) 37.0 39.0 41.0 39.0 36.0 269.0 227.0
42nd 26 Radley College George Dillon-Robinson James Chelton RAD 2 38.0 41.0 41.0 38.0 (44.0) 42.0 44.0 288.0 244.0
43rd 19 Merchant Taylors School Oscar Lavington David Shaw 1 Black (50.0 DNF) 50.0 DNF 34.0 43.0 43.0 41.0 43.0 304.0 254.0
44th 23 Oundle School Barnaby Gedney Milo Cliff 71 (50.0 DNF) 50.0 DNF 39.0 42.0 42.0 44.0 38.0 305.0 255.0
45th 10 Kings School Canterbury Marcus Underwood Georgia Winter 10 (50.0 DNF) 50.0 DNF 50.0 DNF 41.0 38.0 43.0 39.0 311.0 261.0
46th 27 Radley College Oliver Daly Thomas Foster-Brown RAD 3 (50.0 DNF) 50.0 DNF 40.0 50.0 DNF 50.0 DNF 50.0 DNF 45.0 335.0 285.0
47th 38 Sevenoaks School Tom Smith Antoni Minciewicz 117 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 350.0 300.0
47th 39 Sevenoaks School Taba Gibb Helen Jones 118 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 350.0 300.0
47th 42 Tonbridge School Elliott Ayers Harry Hampson 28 (50.0 DNC) 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 50.0 DNC 350.0 300.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com