Jubilee Haines Cup 2012

Average Lap race

Results as of 15:29 on June 5, 2012

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1   R2   Total Nett
1st Symphony Sunbeam 33 Anthony Robinson Mark Harvey, Nicola Harvey 1163 5.0 1.0 6.0 6.0
2nd Spray Sunbeam 46 Allan Stannah Richard Kent 1163 2.0 7.0 9.0 9.0
3rd Lass XOD 80 John Tremlett   1235 8.0 2.0 10.0 10.0
4th Betty Sunbeam 61 Beky Wickens Susie Barker 1163 6.0 5.0 11.0 11.0
5th Perdix XOD 169 David Humphrey Julia Plumstead, Brigitte Timmins 1235 10.0 3.0 13.0 13.0
6th Jabberwocky Sunbeam 14 Mike Weston Herman Spruit 1163 7.0 6.0 13.0 13.0
7th Gwaihir Swallow 93 Mike Wigmore Mark Struckett, Rachel Struckett 1130 4.0 10.0 14.0 14.0
8th Maisy Sunbeam 64 Gayle Palmer Sue Smith 1163 3.0 12.0 15.0 15.0
9th Sweet X XOD 182 Mark Palmer Jack Shepherd 1235 15.0 4.0 19.0 19.0
10th Zephyrus RS200 1414 Nigel Masding Anita Masding 1057 1.0 19.0 20.0 20.0
11th Stealth Swallow 79 Adrian Fisk Roger Heath, Mike Harris 1130 11.0 9.0 20.0 20.0
12th Ka Nyenga Swallow 90 Mike Robinson Jeremy Boadle, malcolm Trice 1130 9.0 11.0 20.0 20.0
13th Ilex XOD 130 Barry Field Tony , Neil 1235 18.0 8.0 26.0 26.0
14th Thora XOD 101 Ted Roose Nick, Chris Blevins 1235 14.0 13.0 27.0 27.0
15th Migrant Swallow 86 Fisher/ Upton Brown Sue Glover 1130 13.0 14.0 27.0 27.0
16th Boomerang swallow 75 Peter Bond, Martin Oscroft Compton John Prunty 1130 12.0 17.0 29.0 29.0
17th Dainty Sunbeam 1 Ian Stobie Peter Nicholon, David Giffard 1163 17.0 15.0 32.0 32.0
18th Quixotic XOD 184 David Smith Charlotte Smith 1235 21.0 16.0 37.0 37.0
19th Farster RS200 1409 Jeremy Sibthorp Sue Kalderon 1057 16.0 21.0 37.0 37.0
20th A Nice Cup of Tea K6 116 Jonny Pudney Rob Sutherland 903 20.0 20.0 40.0 40.0
21st Int 14 152 Andy Fitzgerald   780 28.0 18.0 46.0 46.0
22nd Goosander swallow 81 Nigel Pattison   1130 19.0 29.0 DNC 48.0 48.0
23rd Red Shank K6 172 Robin Richardson Clive Cooper 903 26.0 22.0 48.0 48.0
24th Abi K6 157 Roger Ewart Smith John Sellors 903 25.0 23.0 48.0 48.0
25th K6 154 Bruce Grant Paul Carter 903 22.0 29.0 DNC 51.0 51.0
26th Xtravagance XOD 181 Tom Tait Carole Tait, Richard Smyth 1235 23.0 29.0 DNC 52.0 52.0
27th Dancing Orchid K6 175 Robert Hayes Fred Hayes 903 24.0 29.0 DNC 53.0 53.0
28th Movin on Rs800 1143 barnet Woods Adrian Woods 820 27.0 29.0 DNC 56.0 56.0

www.itchenorsc.co.uk
sailing@itchenorsailingclub.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com