Previous Winners


Date
School
Helm
Crew/Alternate helm
Boat

2016

RGS Guildford

Patrick Croghan

James Dickinson

Firefly

2016

Sherborne

Ben Childerley

Nick Burt

Int 420

2016

Portsmouth Grammar School

Henry Chandler

Louis Johnson

Feva

         

2015

RGS Guildford

Patrick Croghan

James Dickinson

Firefly

2015

Sherborne

Ben Poe

Ben Childerley

420

2015

Hayling College

Henry Jameson

Ben Todd

FEVA Gold fleet

2015

Churchers

Ryan Wilkinson

Rachel Pyke

FEVA Silver Fleet

 

 

 

 

 

2014

Ransom Everglades

Shawn Harvey

Jax Malloy

Firefly

2014

Surbiton High

Katie Davies

Isabel Davies

420

2014

The Hayling College

Henry Jameson

Ben Todd

FEVA

 

 

 

 

 

2013

Magdalen

Sam Jenkins

Owen Hallett

Firefly

2013

Parkstone Grammar

Rosie Watkins

Midge Watkins

420

2013

St Johns College

Elliott Wells

Emma Wells

FEVA

 

 

 

 

 

2012

Magdalen

Sam Jenkins

Jo Gough

Firefly

2012

Surbiton High

Abagail Croft

Caroline Croft

420

2012

Bourne Community College

Lauren Miles

Marcus Payne

Feva

 

 

 

 

 

2011

Parkstone

Rosie Watkins

Evie Clements

420

2011

Magdalen

Sam Jenkins

Jo Gough

Firefly

 

 

 

 

 

2010

Magdalen

Sam Jenkins

Guy Dixon

420

2010

Latymer Upper School

Arthur Henderson

Mary Henderson

Firefly

 

 

 

 

 

2009

Charterhouse

Hugo Sloper

Charlie Hartley

420

2009

Sevenoaks

Georgia Trapp

Camilla Pudney

Firefly

 

 

 

 

 

2008

Rye St Antony School

Imogen Stanley

Hermione Stanley

420

2008

Charterhouse

George Yeoman

Olivia Pettit

Firefly

 

 

 

 

 

2007

Bishop Luffa

Andrew Shaw

Sophie Knight

420

2007

Charterhouse

George Yeoman

Olivia Petit

Firefly

 

 

 

 

 

2006

Charterhouse

Jack Yeoman

George Yeoman

 

2005

Edgbaston High

Claire Walsh

Catherine Alton

 

2004

Truro School

Ed Powys

William Morgan

 

2003

Tonbridge

Jonathan Battye

Tom Heyward

 

2002

Sevenoaks

Ed Males

James Roche

 

2001

Sevenoaks

James Roche

Rob Ozanne

 

2000

Sevenoaks

Christina Bassadone

Helen Mayhew

 

1999

Sevenoaks

Christina Bassadone

Helen Mayhew

 

Christina Bassadone - 1999 and 2000 winner - represented Team GBR in the 470 at the Olympics in Beijing

1998

King's College

Nick Fuller

Peter Townsend

 

1997

King Edwards VI

   

 

1996

King Edwards VI

   

 

1995

Sevenoaks

Andrew Wright

Richard Priest

 

1994

Sevenoaks

Andrew Wright

Richard Priest

 

1993

Winchester

Jeremy Tozer

Robin Couch

 

1992

St Pauls

Dr Ben Vines

Eddie Low

 

1991

St Pauls

Dr Ben Vines

Eddie Low

 

1990

St Pauls

Dr Ben Vines

Tom Low

 

1989

Winchester

Christian Taylor

Richard Newman

 

1988

Sevenoaks

Ian Walker

Giles Easter

 

1987

Gordounstoun

Kate Heathcote

Ben Rogers

 

1986

St Pauls

Michael Bayne

David Vines

 

1985

St Pauls

David Vines

Michael Bayne

 

1984

Chi High School

Michael Shaw

Sophie Hartley

 

1983

Chi High School

Ben Hartley

John Andre Marroquin

 

1982

Chi High School

James Hartley

Ben Hartley

 

1981

Chi High School

James Hartley

Robert Dixon

 

1980

Sevenoaks

Vincent Geake

Richard Pyke

 

1979

St Edwards

Hon Charles Stanley

Peter Bacon

 

1978

St Edwards

Hon Charles Stanley

Ian Brooks

 

1977

Sir William Borlase

Ricky Tagg

Peter Lavelle

 

1976

Portsmouth

 

1975

Sevenoaks

Simon Donaldson

Richard Thompson

 

1974

Highgate

 

1973

St Edwards

Hon Richard Stanley

Richard Burgess

 

1972

Charterhouse

Michael Briggs

Andrew Fenn

 

1971

Greshams

Duncan Bridge

Roddy Bridge

 

1970

Sevenoaks

Richard Fulford Smith

Hal McCartney

 

1969

St Pauls

Phil Crebbin

J Tindale

 

1968

Sevenoaks

P Jollye

S Boex

 

1967

Haileybury

Richard Willows

Christopher Dicker

 

1966

Greshams

Mike Brown

John A Clarke

 

1965

Sevenoaks

Michael Lunch

Robert Laird

 

1964

Canford

   

 

1963

Sevenoaks

John Turgoose

Simon Clifford

 

1962

Sevenoaks

Anthony Lunch

Barry Stacey

 

1961

Pangbourne

Rodney Pattisson

Peter Shaw

 

1960

Pangbourne

Rodney Pattisson

Peter Shaw

 

1959

Bryanston

James Ware

Alan Winton

 

1958

Winchester

Peter Hunter

Peter Hodgkinson

 

1957

Dover

Howard Wright

 

 

1956

Dover

Howard Wright

 

 

1955

Winchester

James Dodds

Peter Hunter

 

1954

Dover

Howard Wright

T Jesseet

 

1953

Oundle

James Grogono

John James